{{ctrl.notification}}
دبی و جاذبه های گردشگری

دبى، شهر پر زرق و برق امارات متحده عربى، یکى از پرطرفدارترین شهرهاى دنیا براى گردشگرى محسوب مى شود. این شهر که پر از آسمان خراش هاى مدرن و پاساژهاى دیدنى است، طی مدتی نسبتا کوتاه از صحرایى بى آب و علف تبدیل به مقصدى براى تفریح توریست ها شده است. جاذبه های گردشگری دبی بسیار زیاد هستند؛ از برج خلیفه (مرتفع ترین برج جهان) گرفته تا پاساژهاى عظیم که داراى آکواریوم هاى غول پیکر و پیست هاى اسکى سرپوشیده هستند.

به زودی در صورتیک از جاذبه های دیگر دبی بازدید خواهیم کرد 

 

 

1- برج خلیفه

 

برج خلیفه نشان اختصاصى شهر دبى، با ارتفاع ٨٢٨.٩ متر بلندترین برج دنیا محسوب مى شود و از میان جاذبه های گردشگری دبی مشهورترین آن ها است. تماشاى شهر از سکوى بازدیدى که در طبقه ١٢۴ ام این برج قرار دارد، براى اکثر توریست ها امرى واجب تلقى مى شود.

مناظرى که بر فراز خط آسمان شهر قرار دارد و از این سکو با دید پرنده قابل مشاهده است، بدون شک باعث سرگیجه خواهند شد. به توریست ها پیش از بالا رفتن توسط آسانسورى بسیار پرسرعت و تجربه تماشاى مناظر صحرا و اقیانوس از سکوى بازدید، توضیحات صوتى تصویرى درباره شهر دبى و برج خلیفه ارائه می شود. بازدیدهای شبانه از این برج نیز برای تماشای نور پردازی های جذاب این شهر در شب و عکاسی از آن بسیار توصیه می شود.

در اطراف برج خلیفه ساختمان های زیادی با حیاط ها و بالکن های طراحی شده و بسیار زیبا وجود دارند. تاسیسات آبی بسیاری در اطراف این برج به چشم می خورد؛ برای مثال آب نمای دبی که مرتفع ترین آب نمای جهان محسوب می شود و مشابه آب نماهای معروف بلاژیو در لاس وگاس ساخته شده است.

 

برج خلیفه

 

2- دبی مال

 

دبی مال که بهترین پاساژ دبی محسوب می شود، دارای ورودی هایی به برج خلیفه و آکواریوم دبی است. این مال بزرگ همچنین دارای گزینه های بسیاری برای سرگرمی از جمله زمین اسکیت روی یخ، محدوده بازی و مجموعه ای سینمایی است. گزینه ها برای خرید کردن و غذا خوردن نامحدود است و تقریبا در تمام اوقات سال رویدادهای جدیدی مانند موسیقی زنده و نمایش های مد در این مال برپا می شود. مشهورترین این رویدادها فستیوال سالانه خرید در دبی (که در ماه های ژانویه و فوریه برپا می شود) و فستیوال شگفتی های تابستانه دبی (که در ماه های جولای و آگوست برپا می شود) هستند.

 

دبی مال

 

3- موزه دبی

 

یکی از بهترین جاذبه های گردشگری دبی موزه بی نظیر این شهر است که در سال 1787 برای دفاع از رودخانه دبی و در محدوده قلعه الفهیدی ساخته شده است. دیوارهای این قلعه ساخته شده از آجرهای مرجانی سنتی هستند که توسط آهک به یکدیگر چسبانده شده اند. طبقه بالا توسط تیرک های چوبی نگه داشته شده و سقف آن با ساقه های خرما، گچ و گل ساخته شده است.

این قلعه در گذشته کاربری های مختلفی از جمله محل زندگی حاکم و خانواده وی، محل شورای دولت، پادگان و زندان داشته است. این قلعه که در سال 1971 بازسازی شده (بازسازی مجدد و توسعه در 1995) اکنون بهترین موزه شهر دبی محسوب می شود. ورودی این موزه دارای نمایشگاه خیره کننده ای از نقشه های قدیمی امارات و دبی است که چگونگی توسعه این محدوده را نشان می دهند.

 

موزه دبی

 

4- بستکیه (دبی قدیم)

 

محدوده بستکیه (که به نام محله الفهیدی نیز شناخته می شود) اواخر قرن نوزدهم به منطور اسکان دادن بازرگانان ثروتمند ایرانی که تجارت مروارید و پارچه می کردند و به واسطه تجارت بدون مالیات جذب دبی می شدند، بنا شده است.

بستکیه قسمت شرقی بردبی در حاشیه رودخانه را اشغال کرده است و ساختمان های مرجانی و آهکی زیادی را در خود جای داده است. بسیاری از این ساختمان ها دارای بادگیرهایی در بالاترین نقطه ساختمان هستند. همانطور که می دانید، این بادگیرها به نوعی نقش تهویه کننده هوا را ایفا می کنند و بازرگانان ایرانی نیز به علت اینکه مشابه این بادگیرها در مناطقی از ایران مانند یزد به وفور وجود داشته، به این خانه ها علاقه زیادی نشان می دادند.

کوچه های باریک و پر از ویژگی های متمایزکننده معماری عربی در این محدوده، به شدت یادآور گذشته عربستان و تاریخچه دبی هستند. در این محدوده به گالری مجلس نیز بر خواهید خورد که دارای مجموعه ای از کاشی ها و مبلمان سنتی عربی بوده و داخل یک بادگیر بنا شده است. گالری XVA نیز که دارای مجموعه ای از آثار هنری معاصر است، در همین محدوده قرار دارد و داخل یکی از ساختمان های تاریخی بنا شده است.

 

 

بستکیه (دبی قدیم)

 

5- خانه شیخ سعید آل مکتوم

 

شیخ سعید آل مکتوم، پدربزرگ فرمانروای فعلی دبی، از سال 1921 تا 1958 خود فرمانروای دبی بوده است. خانه قبلی وی پس از بازسازی تبدیل به موزه ای شده که نمونه خوبی از معماری عربی است. این خانه ابتدا در سال 1896 توسط پدر شیخ سعید ساخته شده بود تا وی بتواند بر حمل و نقل کالاها از بالکن این خانه نظارت داشته باشد. خانه اصلی بعدها تخریب شد اما خانه فعلی به نحوی در کنار مکان خانه قبلی ساخته شد تا از همه لحاظ شبیه به خانه اولیه باشد؛ این خانه هم مانند خانه اولیه دارای درب های چوبی حکاکی شده، پنجره های مشبک چوبی و صفحات تهویه گچی با طرح های گلدار و هندسی است. در این خانه مجموعا 30 اتاق به دور یک حیاط مرکزی ساخته شده اند و بادگیری نیز در بالای خانه قرار دارد.

داخل این خانه نمایشگاه هایی از عکس ها و مدارک تاریخی دبی به همراه عکس های بی نظیری از دبی بین سال های 1948 و 1953 وجود دارد. بخش دریایی این موزه دارای عکس هایی از ماهی گیری، یافتن مروارید و ساخت قایق است. در بقیه بخش های این موزه نامه ها، نقشه ها، سکه ها و تمبرهای زیادی یافت می شود که هر یک به نحوی نشان دهنده توسعه امارات است. خانه شیخ عبید بن ثانی نیز که دارای نمایشگاه های طراحی داخلی سنتی است، در نزدیکی این خانه واقع شده است.

 

خانه شیخ سعید آل مکتوم

 

6- خور دبی

 

خور دبی این شهر را به دو شهر دیره (در شمال) و بر دبی (در جنوب) تقسیم می کند. این خور عنصری بسیار موثر در رشد دبی بوده است؛ به نحوی که در ابتدا مهاجران را برای ماهیگیری و جمع آوری مروارید به دبی جذب می کرده است. 4000 سال پیش روستاهای کوچکی در امتداد این خور تشکیل شده و رشد کرده اند، در حالی که عصر مدرن در دهه 1830 و زمانی آغاز شد که قبیله بنی یاس در این محدوده ساکن شدند.

اسکله کشتی های عربی نیز در حاشیه همین رودخانه و در شمال پل آل مکتوم قرار دارد. تعدادی از این کشتی های عربی که هنوز هم برای تجارت های خرد مورد استفاده قرار می گیرند بیش از 100 سال پیش اینجا لنگر انداخته اند. کارگران این کشتی ها معمولا بازدید کنندگان را برای آشنایی با سبک زندگی دریانوردان به درون کشتی ها دعوت می کنند. بسیاری از این کشتی ها به کشورهایی مانند کویت، ایران، عمان، هند و حتی آفریقا سفر می کنند. بازدید از این کشتی های جذاب که باقی مانده ای از اقتصاد سنتی دبی هستند، هنوز هم یکی از بهترین جاذبه های گردشگری دبی محسوب می شود. برای سفر در طول خور نیز می توانید از تور این کشتی ها استفاده کنید.

 

خور دبی

 

 

7- مسجد جمیرا

 

مسجد جمیرا به عقیده عده زیادی زیباترین مسجد و یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری دبی محسوب می شود. این مسجد که کاملا از مسجد الازهر قاهره کپی شده است (با این تفاوت که مقیاس آن 8 برابر کوچک تر است) نمونه خوبی از معماری اسلامی محسوب می شود. سازه سنگی این مسجد و مناره های سنگی پرجزئیات آن در عصر فاطمیون قرون وسطی بنا شده است.

این مسجد جلوه خاصی در نورپردازی های عصرهنگام پیدا می کند. مرکز آموزش های فرهنگی شیخ محمد بن رشید (که برنامه هایی مانند تورها، کلاس های زبان عربی و آموزش تهیه غذاهای عربی ارائه می کند) تورهایی برای بازدید ار این مسجد دارد که هدف آن ها تقویت و به دست آوردن درک بهتری از اسلام است. این تور همه روزه (به غیر از جمعه ها) از 10 صبح دایر است.

 

 

مسجد جمیرا

 

8- بزرگراه شیخ زاید

 

بزرگراه شیخ زاید شاهراه اصلی کشیده شده در مرکز تجاری مدرن دبی است. در تمام طول این بزرگراه پهن 8 بانده تعداد زیادی برج ساخته شده از شیشه و فلز وجود دارند. تعداد زیادی از جاذبه های گردشگری دبی در حاشیه مسیر این بزرگراه قرار دارند؛ برای مثال برج تجارت جهانی دبی که دارای سکوی بازدیدی در آخرین طبقه آن است و گزینه ارزان 

تری از برج خلیفه است، و پارک طلا و جواهر که 118 تولیدکننده متفاوت و 30 خرده فروشی را در یک طبقه گنجانده و بهترین جا برای عاشقان جواهرات محسوب می شود. تعدادی از بهترین و بزرگترین مال های دبی نیز در حاشیه این بزرگراه واقع شده اند.

 

بزرگراه شیخ زاید

 

9- آکواریوم دبی

 

آکواریوم دبی که یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری دبی محسوب می شود دارای 140 گونه متفاوت از موجودات دریایی در مخزن های آویزان شده بسیار بزرگ است و در طبقه همکف دبی مال قرار دارد. بازدیدکنندگان علاوه بر اینکه می توانند از داخل مال این آکواریوم را تماشا کنند، می توانند به باغ وحش زیردریایی رفته و در تونل هایی که بین 

آکواریوم ها کشیده شده از تماشای موجودات دریایی لذت ببرند.

بازدیدکنندگان گزینه های مختلفی برای بازدید نزدیک تر از این آکواریوم نیز دارند. تور قایق های کف شیشه ای (بالای مخزن ها) یکی از محبوب ترین گزینه ها محسوب می شود. غواصی در قفس و غواصی بین کوسه ها هم گزینه های پرطرفدار دیگری هستند.

 

آکواریوم دبی

 

10-برج العرب

برج العرب با 321 متر ارتفاع بلندترین هتل دنیا است و جزیره مصنوعی و اختصاصی خود را در ساحل دبی دارد. این هتل به نحوی طراحی شده که یادآور بادبان یک کشتی در باد باشد و در شب ها با نورپردازی فوق العاده ای که دارد دیدنی تر هم می شود. برج العرب که از هر طرف به آن نگاه کنید شکل متفاوتی خواهد داشت، یکی از گران ترین هتل 

های دنیا محسوب می شود و دارای سوییت های بسیار لوکسی است که میهمانان بابت اقامت در آن ها باید شبی بیش از 15 هزار دلار پرداخت کند.

اگر دوست دارید شبی لوکس را دبی بگذارنید اما نمی خواهید هزینه اقامت در برج العرب را بپردازید، بهترین گزینه برای شما لذت بردن از رستوران های این برج است. شام خوردن در رستوران زیر آب ال مهارا یکی از بهترین گزینه ها برای شما است. در این رستوران شما می توانید هنگام غذا خوردن از تماشای زندگی زیر آب لذت ببرید. همچنین می 

توانید در رستورانی Scape که شبیه به رستوران های کالیفرنیا است، غذا بخورید.

 

برج العرب

 

 

 

 

date_range شنبه 03 آذر 1397 remove_red_eye 3606 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09351600466
02191099499
ثبت نظر
chat 0